Czyli jak żyć świadomie?
Czy Ci się zdarza
- oglądać telewizor lub słuchać radio i przeklinać na to, co widzisz i słyszysz?
- wykonywać polecenia z telewizora chociaż wiesz, że są dla Ciebie szkodliwe?
- kłócić się z kimś o coś lub kogoś?
- mieć uczucie nienawiści lub czuć negatywne emocje do czegoś lub kogoś?
- mieć poczucie winy?
- szukać winnych na zewnątrz, że to wszystko przez nich, przez niego, przez nią itp.?
- żalić się do innych na swój los?
- mieć ograniczające przekonania?
- dostosowywać się do kogoś nie spełniając swoich marzeń?
- znosić upokorzenia i coraz bardziej obniżać swoją wartość?
- często iść na tzw. kompromis i rezygnować z własnego rozwoju?
- ulegać presji otoczenia, choć wiesz, że to jest dla ciebie złe?
- słyszeć, że jeśli nie zrobisz tego, to oznacza, że mnie nie kochasz lub nie szanujesz?
Jeśli odnajdujesz w powyższej liście jakieś elementy, które pasują do Twojego zachowania, to oznacza, że jesteś osobą inteligentną i wiesz, że trzeba byłoby popracować nad sobą i zmienić to, co ogranicza Twój rozwój. Poza tym możesz śmiało stwierdzić, że jesteś osobą, która daje sobą manipulować chociaż możesz tego nie zauważać.
W dzisiejszym świecie opartym na konsumpcji i coraz wyraźniejszym podziale społeczeństwa na tych, którzy go akceptują, i tych, którzy go kontestują, wciąż natykamy się na próby wpłynięcia na nasz sposób myślenia, odczuwania i działania. Manipulują nami szeroko pojęte media (Internet, telewizja, radio, prasa), politycy, korporacje, uliczni sprzedawcy, najbliższe otoczenie. Dlatego, aby zachować swoją indywidualność i dokonywać wyborów zgodnych z naszymi przekonaniami, powinniśmy znać techniki uruchamiające procesy, które pozwalają kontrolować nasze myśli, emocje i działania. Większość z nich bazuje na naturalnych reakcjach i uwarunkowaniach ludzi, dlatego by skutecznie się przed nimi bronić, musimy umieć je sobie uświadamiać i rozpoznawać.
Skuteczna obrona przed manipulacją zaczyna się od zrozumienia, z czym mamy do czynienia. Bez tego nie będziemy wiedzieć, po jakie narzędzia sięgnąć, aby nie dać się wmanewrować w sytuację bez wyjścia. Przyznaj się, ile razy miałaś/miałeś z tym do czynienia, ale nie umiałaś/umiałeś powiedzieć: stop?
Manipulacja to ukryta forma wywierania wpływu na ludzi i osiągania określonych celów. Wszystkie chwyty są tutaj dozwolone: nadawca często nagina prawdę, aby pasowała do obrazu całości, lub częściowo ukrywa fakty. Nierzadko bazuje na przymusie, stawiając odbiorcę w pozycji, w której jest on przyparty do muru i po prostu musi przystać na propozycję składaną przez manipulatora.
Oto trzy typowe sytuacje, w których dochodzi do manipulacji:
- Już mnie nie kochasz.
Wywoływanie poczucia winy jest bardzo częstą formą manipulacji w związku. Najczęściej dotyczy seksu, ale nie tylko. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, partner zarzuca drugiej stronie brak zaangażowania emocjonalnego. Według niego dowodem miłości jest spełnienie jego prośby, jakakolwiek by ona była.
- Przecież się przyjaźnimy.
Wkradanie się w cudze łaski to kolejny sposób manipulacji, szczególnie popularny w sytuacjach zawodowych. Manipulator działa długofalowo — najpierw próbuje zaskarbić sobie przyjaźń drugiej osoby, a później wykorzystuje tę relację do własnych celów.
- 99 procent kobiet potwierdza skuteczność.
Z czystą formą manipulacji mamy styczność w reklamach. Jednym z typowych chwytów marketingowych jest posługiwanie się statystykami, które mają potwierdzić słuszność dokonywanego przez konsumenta wyboru zakupowego. To przykład nadużycia jednej z technik perswazyjnych, czyli tzw. społecznego dowodu słuszności. Często badania są przeprowadzane na bardzo wąskiej grupie badawczej, która nie jest wiarygodna.
Z manipulacją spotykamy się na każdym kroku, jeśli jednak zdajemy sobie sprawę ze skali zjawiska, możemy skutecznie się przed nim bronić. Zdarza się, że niektórzy, szczególnie bliskie osoby, manipulują nami nieświadomie, powtarzając utrwalone schematy wyniesione z domu lub z poprzednich związków. W takiej sytuacji należy zdiagnozować problem i nad nim pracować. W przypadku celowej próby manipulacji trzeba jasno i stanowczo wyznaczyć granice i za wszelką cenę nie pozwolić dać się wciągnąć w nieczystą grę, w której od początku stoi się na przegranej pozycji.
Podczas zajęć dowiesz się:
- jak rozpoznać, że ktoś Tobą manipuluje,
- jakie są typy manipulacji,
- jak zdemaskować manipulatora,
- poznasz podstawy języka perswazji, który pozwoli Ci na skuteczne rozpoznanie “ataku” słownego,
- dowiesz się jak zakotwiczyć u siebie i innych pozytywne stany emocjonalne,
- dowiesz się jak skutecznie i szybko przekonać drugą osobę do swoich pomysłów,
- poznasz podstawowe techniki perswazyjne w celu rozpoznania kto wobec Ciebie je stosuje.
Kiedy?
16-17 listopada 2024-miejsce-Poznań
Cena
597 zł brutto
Możesz wybrać tryb indywidualny.
Zapisz się na kurs klikając “Kontakt”